Wings for Life World Run 2020

Duminică, 77.103 de alergători din 104 țări au luat startul în cursa caritabilă de alergare the Wings for Life World Run 2020.

Chiar dacă acest lucru părea imposibil, ținând cont de restricțiile actuale, 77.103 de participanți au mers, au alergat sau au concurat în fotolii rulante la o nouă ediție a cursei caritabile Wings for Life World Run. Suma totală strânsă a fost de 2,8 milioane de euro, toți banii fiind donați pentru activitățile de cercetare a afecțiunilor măduvei spinării.

Rusoaica Nina Zarina a câștigat competiția la feminin, pentru a doua oară consecutiv, după ce a alergat 54,23 km, iar britanicul Michael Taylor s-a impus în competiția masculină cu 69,92 de kilometri alergați.

Michael Taylor și suedezul Aron Anderson, de două ori campion global al întrecerii, s-au luptat până în ultima secunde. Britanicul a parcurs 69,92 km, iar Anderson a fost prins de mașina oficială după 68,15 km. Și la feminin lupta a fost foarte disputată, Nina Zarina reușind să se impună cu un avans de doar 2,98 kilometri în fața campioanei din 2017, poloneza Dominika Stelmach.

La ora 11:00 am UTC, ora 14:00 ora României, participanți din 104 țări au început să alerge, respectând regulile de ditanțare impusă în fiecare țară. Din Austria și până în Australia și din Tanzania până în Taiwan, fiecare a alergat singur, pe traseul ales, totul fiind contabilizat prin intermediul aplicației oficiale. La fel ca și la edițiile anterioare, fiecare participant a alergat până când a fost prins din urmă de mașina oficială de finiș.

Printre alergători s-au numărat și schioarea Lindsey Vonn, schiorul Marcel Hirscher sau jucătorul de tenis Dominic Thiem.

Podiumurile WINGS FOR LIFE WORLD RUN 2020

Masculin: 1) Michael Taylor (Marea Britanie) 69,92 km, 2) Aron Anderson (Suedia) 68,15 km, 3) Dariusz Nozynski (Polonia) 67,1 km

Feminin: 1) Nina Zarina (Rusia) 54,23 km, 2) Dominika Stelmach (Polonia) 51,25 km, 3) Martyna Kantor (Polonia) 50,38 km

Pentru a nu rata nimic din ceea ce postăm urmărește RunningMag.ro pe FacebookYouTubeTwitterInstagramGoogle + și Mixcloud